Festival Colour Meeting 2020

Multižánrový festival ,který je v našem městě od roku 2001, byl opět vydařený. Nejen velcí posluchači si přišli na své,bylo nachystané i divadlo pro malé diváky. Díky opatření proti současné situaci, nemohla přijet zahraniční hvězda,bosenská Dubioza Kolektiv. Pořadatelům se však na poslední chvíli podařilo sehnat jako náhradu španělskou kapelu Eskorzo,která festival zakončila.

S frontmenem kapely " Zvíře jménem Podzim ", Jakubem Königem, jsme si společně povídali. Celý rozhovor si můžete přečíst v článku.

 

Festival Colour Meeting 2020

Než se zeptám na první otázku,chci moc poděkovat za parádní koncert. Byla to moje první akce po uvolnění opatření po koronáči,a opravdu to stálo zato. A myslím,že jsem nebyla nadšená jen já,ale i celé Poličské publikum :-)
Díky 


Taky děkujeme,i pro nás to byl velký zážitek.
 

Nedá mně to a první otázka bude směřovat k názvu Vaší kapely "Zvíře jménem Podzim". Kde se vzal?

Tohle sousloví mě napadlo jako nejlepší pojmenování pro tíseň,co mě přepadla po cestě temnou Stromovkou 1. 11. 2013.
Začalo tím moje několikaměsíční náročné období, během kterého se můj život radikálně proměnil.A které,jsem se pak pokusil nějak integrovat v písničkách z první i druhé desky.

 

Je Vás plné podium,celkem 10 členů.Jak se takové hudební těleso dalo dohromady?

Bylo to překvapivě snadné.Když jsem měl složených pár písniček,o kterých jsem byl přesvědčený,že by se mohly stát páteří prvního alba,oslovil jsem na Facebooku asi 20 kamarádů, hudebníků. Se všemi už jsem někdy hrál, a se všemi jsme si říkali,jak musíme jednou něco udělat... No a z 20 lidí asi 6 opustilo skupinu a zbytek víceméně zůstal. Naše koncerty jsou i pro nás pořád neuvěřitelně silný zážitek a tak si ho málokdy málokdo nechá ujít. Zvíře má velkou přitažlivost.

 

Některé písně byly dost silné, přišlo mi,zda to není o Vás,o Vaší duši.

Vzhledem k tomu, že jsou ty písničky často velmi osobní,je to asi hodně o mně. Zároveň si myslím,že se dotýkají věcí,které známe všichni. A tak, podle mě, fungují pro spoustu lidí jako takový univerzální příběhy,kde si na místo hlavních aktérů mohou dosadit sebe.A třeba si pak prožít, nebo odžít,nějaký silný emoční zážitek.K čemuž většinou nemáme mnoho možností. 

 

Někde jsem četla, že jste už po prvním vydaném albu neměli existovat. A loni se na světlo vyklubalo druhé album s názvem "Září".

Původně jsme chtěli natočit jen jednu desku a odehrát dva tři roky koncerty. Pak se nám ale urodilo pár dalších skladeb a jak jsme byli rozjetí a rozehraní, pustili jsme se do druhé desky. Tohle léto měla být naše poslední festivalová sezóna,koronavirová pandemie nám ale pár festivalů posunula ještě na příští rok.Takže nás ještě bude možné někde zahlédnout v roce 2021.Pak bychom se ale rádi vrátili ke svým domácím kapelám. A rodinám.
 

Po téhle vydané desce , Vás ocenili Cenou Anděl jako Objev roku. Mimochodem moc gratuluji. Můžou se fanoušci těšit na další album?

Další regulerní desku nemáme v plánu.Ale chtěli bychom natočit živý koncert. A taky bych chtěl s částí kapely spolupracovat na podkresu pod audioknihu knížky Zvíře jménem Podzim, kterou chystáme na příští rok.
 

Mám moc ráda skladbu "Černou" Ta také zazněla ve filmu Josefa Formánka- Úsměvy smutných mužů. Jaký to byl pocit, když Vás oslovili s tím, že jí chtějí použít do filmu.

Ó, moc hezký.Jednak mám moc rád knihy Josefa Formánka,jednak jsem sám alkoholik a už několik let abstinuji.Takže jsem měl radost,že se taková důležitá písnička dostala do tak důležitého filmu. A musím říct, že mi přijde,že tam je na skvělém místě. A vůbec, dělat písničku k nějakému filmu byl,a řekl bych, že pro spoustu hudebníků pořád je, velkej sen. 

 

A co korona- klidový režim. Pracoval  jste na něčem svém, třeba obrazu, komiksu nebo další knize?

Dopisuju už druhý rok sci-fi knihu,pomalu se už chýlím ke konci a hodně mi pomohlo,že jsem teď měl víc času a prostoru.A taky jsem začal malovat obrazy místo na papír,konečně taky na plátno. A protože jsem na začátku karantény přišel z úsporných důvodů o práci,stalo se teď malování hlavním zdrojem příjmů pro mě a moji rodinu.A to je zajímavá změna a perspektiva.

 

A poslední otázka- Polička, jak se Vám u nás líbilo?

 V Poličce se nám líbilo moc.A hned z několika důvodů.Colour Meeting je krásný festival na parádním místě. Strávil jsem tu před koncertem spoustu času a jen tak nasával tu skvělou atmosféru. Moc se mi líbí ten prostor,velké lavičky a sedáky mezi festivalem a vodou.A jelikož to bylo naše první hraní po dlouhé době,strašně jsme se těšili... A moc si to užili. Což taky přispělo k tomu,že nám to u vás přišlo opravdu překrásné. 

Díky moc za rozhovor